top of page

O evropské dotace nepřijdeme, pod smlouvou máme 41,3 procenta


Karla Šlechtová

Některá v média a mnozí (opoziční) politici v poslední době tvrdí, že Česká republika hrozivě zaostává v čerpání peněz, které nám Evropská unie nabízí pro programové období 2014–2020. A že z celkově doposud přidělených 584,5 miliardy korun čerpáme jen opravdový zlomek. Je prý jasné, že o tyto peníze přijdeme.

Coby ministryně zodpovědná celkově za čerpání evropských dotací říkám jasně: dle současných plánů čerpání toto riziko nehrozí. Samozřejmě, vždy by to mohlo být lepší. Čísla o čerpání evropských dotací ale nelze posuzovat vytrženě a bez kontextu. Přesně to ovšem zmíněná média a politici (opoziční) dělají.

Drží se totiž pouze jediného údaje a tím je skutečně proplacené množství slíbených peněz na účty příjemců. Ke konci září tohoto roku jde o 74,3 miliardy korun, což je 12,7 procenta celkové částky. A zde mají pravdu, tohle číslo opticky dobře nevypadá. Jenže právě tohle číslo podstatné není.

Mnohem důležitější je jiné číslo. Číslo, které ukazuje potenciál čerpání, tj. jaké procento evropských dotačních peněz, na které již mají příjemci dotací podpořených projektů smlouvu a projekt realizují, jen nemají peníze ještě na účtu. A tohle číslo zní 241,2 miliardy korun. Jinými slovy 41,3 procenta z celkových 584,5 miliardy korun. Trochu jiné kafe, ne?

Říkat, že 41 procent celkové částky je málo, ovšem vypadá mnohem méně dramaticky, než vypichovat oněch necelých 13 procent. A tak se jednoduše použije to číslo, které vypadá hrozivě, hodí se lépe do krámu. Čtenář, divák nebo volič to nezjistí, na detailní zkoumání podrobností a nuancí evropských dotací nemá čas. Navíc za poslední měsíc se uzavřelo další množství smluv v objemu 21,2 miliard korun.

Nechci si na to „účelové“ kouzlení s čísly příliš stěžovat, je mi jasné, že v české politice i v médiích to holt takhle chodí. Chci jen říci, že je mi líto, že si takhle sami v zájmu okamžitých politických vítězství škodíme.

Letos od začátku roku Česko vyčerpalo z unijních prostředků 154,6 miliardy korun, téměř dvakrát více než za celý rok 2016. A peníze jdou na užitečné věci, ne jako v dobách zmíněných opozičních politiků na golfová hřiště a rozhledny v údolích. Taková je pravda a na té žádné strašení ani vytrhávání údajů z kontextu nic nezmění.


bottom of page