top of page

Nelegální imigranti, branná výchova do škol, růst armády, personální změny... Nová ministryně obrany


Návrat branné výchovy do škol, navýšení počtu vojáků či transparentní a efektivní zbrojní zakázky. Takové jsou hlavní priority nové ministryně obrany Karly Šlechtové. V interview pro ParlamentníListy.cz šéfka resortu obrany řekla, že prioritu v zakázkách pro obranu by měl mít domácí průmysl, pokud půjde o cenově přijatelné nabídky. A naše členství v NATO? „Referendum k demokracii patří, ale nemyslím si, že je vhodným řešením v takto zásadních otázkách,“ sdělila Šlechtová.

Paní ministryně, s čím nastupujete do čela resortu obrany? Máte už nějakou vizi, nebo se budete se vším teprve seznamovat?

Vizi mám jasnou. Tvrdě pracovat a vytvořit armádě co nejlepší podmínky pro kvalitní plnění úkolů. Na Ministerstvu pro místní rozvoj jsem předvedla, že umím zefektivnit práci ministerských úředníků, smysluplně postavit strukturu sekcí a udělat úřad maximálně transparentní. V tom všem chci pokračovat i na obraně.

V současné době je pro veřejnost důležitým tématem hlavně boj s islámským terorismem a zabránění přílivu nelegálních migrantů do Evropy. Je podle Vás česká armáda schopna čelit těmto hrozbám? Máme moderní vybavení?

Čeští vojáci mají kvalitní výcvik a postupně se zlepšuje i jejich vybavení a výzbroj. Islámským teroristům ostatně už dlouho a velmi úspěšně v zahraničních misích čelí. A nelegální migrace? Tu musíme v první řadě řešit společně s ostatními zeměmi už na jižních a jihovýchodních hranicích Evropy.

Celý rozhovor naleznete zde.


bottom of page