top of page

Jsem taková vichřice v resortu


Rozhovor ministryně obrany Karly Šlechtové (6.2.2018 - Lidové noviny - Autor: Tomáš Tománek )

Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) slíbila, že prověří všechny velké zakázky na nákup vojenské techniky. Vadí jí prázdné sklady výstroje i zastaralé vybavení armády.

* LN Hned na začátku jste se sešla s armádními představiteli a ptala se jich, proč tu kterou techniku, výzbroj nebo výstroj potřebují. Co jste zjistila?

Překvapilo mě, když mi ukázali fotky ruských radarů, které naše armáda má. Řekli mi k tomu totiž, že jsou patnáct let po životnosti. Seděla jsem tam jako nová ministryně a ptala se, jak je něco takového možné. S tím, že samozřejmě víme, že na ministerstvu leží zakázka na radary MADR. K tomu se, předpokládám, ještě dostaneme. Trvalo mi asi hodinu, než jsem generály rozpovídala. Nakonec se to povedlo. Myslím, že byli překvapeni, do jak detailních otázek jsem šla. Ptala jsem se, proč potřebují opravu ruských děl. Proč místo nich nekoupíme více děl NATO. Odpověděli, že máme hodně munice a potřebujeme ji vystřílet. Na můj následný dotaz, proč máme moc munice, jsem odpověď nedostala. Takže ty první týdny ve funkci jsem se jenom ptala. Jsou to cílené otázky, na jejichž základě budu dělat příslušné změny. A to jak v akvizičních procesech, tak personální. Protože nikdo nemůže očekávat, že nebudu hledat viníky za spoustu věcí, které mám na stole. Jsem velice překvapená, že tady nikdo za nic nenese odpovědnost: ani generální štáb, ani úředníci ministerstva. Hodí se to ministrovi: „Ministře, podepiš.“ A pak to skončí jako u paní Parkanové, že se neudělá znalecký posudek na cenu. Takže na všechno dělám znalecké posudky. Všechno prověřuju úplně od A do Z znovu. A zatím jsou má zjištění velmi negativní.

* LN Můžete uvést příklad?

Takovou kauzou, opravdu to tak nazvu, je nákup víceúčelových vrtulníků. Probírali jsme ho i na výboru pro obranu. Já jsem se teprve nedávno dozvěděla, že jde o marketingový průzkum. Dva roky jsme si všichni mysleli, že jde o akvizici, jejímž výsledkem bude nákup nových strojů. Ale nedostali jsme se téměř nikam. Proto jsem vydala rozkaz ministryně obrany, aby mi náčelník generálního štábu dodal přesnou finální specifikaci. A nechci ji na science fiction vrtulníky. Říkám to velice rozhořčena a říkám to velice otevřeně, protože nenechám svoje lidi na ministerstvu dva roky vyjednávat se zahraničními partnery, kde si ohledně těch vrtulníků celkem uřízneme ostudu. A to garantuju.

* LN Moment, takže zakázka, která byla dlouhou dobu prezentována jako tendr, ve skutečnosti žádný tendr není?Tomi vysvětlete.

Dozvěděla jsem se, že to nebyl žádný tendr, ale čistě jen marketingový průzkum. Nic víc.

* LN Takže se žádnému definitivnímu nákupu neblížíme?

V žádném případě. Budu to teprve zadávat. Jsem z toho také překvapena, ale fakt je takový, že se jedná opravdu o ukončení marketingového průzkumu. Tak, jak se to komunikovalo za bývalého vedení, já komunikovat vůbec nehodlám. Sděluji fakta. Samozřejmě se budu snažit to zmírnit, ale budu postupovat podle zákona. Budeme rozhodovat, jakým způsobem vůbec ten akviziční proces zahájíme.

* LN Říkala jste, že nechcete žádné sci-fi zadání. Bavili jste se s náčelníkem generálního štábu, jak by měla vypadat realistická specifikace?

Víte, nejsem tady od toho, abych řídila armádu. Od toho máme dosti dobře placené generály. Počítám, že tito hoši jsou schopni uřídit armádu a jsou schopni specifikovat, co vojsko potřebuje. My jsme tady od toho, abychom jim pomohli. Od generálního štábu budu chtít vidět, že věc, kterou požadují, skutečně někde existuje. Ne že sem něco hodí na stůl: „Ministerstvo, zadej to.“ A pak budou prezentovat, že za všechno může obrana. Na ministerstvu to také není ideální, akviziční procesy také úplně nefungují, ale to jsou věci, které chci nastavit v rámci vnitřního kontrolního systému.

* LN Nebývá obvyklé, aby ministr nominovaný za jednu stranu kritizoval svého předchůdce ze stejné strany. Ptala jste se na vámi zmíněné problémy svého předchůdce Martina Stropnického (ANO)?

Bavili jsme se o tom jednou. Měli jsme hodinovou schůzku, kde mi bylo sděleno, že mi předává resort v podstatě hotový, jen k dalšímu pokračování. Řekl mi, že mi předává tendr na MADR, který je v mašličkách. Tak jsem se ptala, proč to nepodepíše, když je smlouva v mašličkách. V tu dobu ještě nebyla ani Sobotkova vláda v demisi. Byli jsme Sobotkova vláda s důvěrou sněmovny. Čili pokud by byla vůle to podepsat, měl to podepsat. Já bych to na jeho místě udělala, kdybych si byla jistá, že je to správné. To, že to padlo na má bedra, je fakt. To vědí všichni. Je to zakázka za 3,5 miliardy korun a v tuto chvíli si ji nechám prověřit. Protože dostávám upozornění od různých institucí. Třeba od Vojenského zpravodajství, kde ty zprávy jsou utajované a velice závažné. Jednu z nich jsem poslala panu premiérovi, aby věděl, že to není v mašličkách. Ať se sám seznámí s tím, s čím já tady pracuji.

* LN Dá se alespoň naznačit, co v té tajné zprávě je?

V žádném případě. Radar je ale laicky řečeno železo, které musíme na něco napojit. No a ty napojené radary se musí ještě propojit mezi sebou, jak na český systém, tak v rámci NATO.

* LN Ty izraelské radary nejsou kompatibilní?

To už nechci komentovat. V tuto chvíli je nakoupíme, pouze pokud budou kompatibilní s informačními systémy NATO. Jinak koupíme akorát železo.

* LN Může to směřovat i k vyhlášení nového tendru?

To také nebudu zatím komentovat. Zakázka je opravdu velmi daleko. V podstatě to celé řeším za ostatní, kteří na tom pracovali dva až tři roky. Nejsem z toho vůbec nadšená, ale jsem odhodlaná to dotáhnout až do konce. Jenže to dotáhnu jen v případě, že si budu jistá, že nebudu soudně popotahovaná. Apokud si jistá nebudu, tak to nepodepíšu.

* LN Jak hluboko zpětně chcete smlouvy z předchozí éry kontrolovat?

V žádném případě nepůjdu do smluv, které jsou tady zasmluvněny před mnoha lety. Ale pokud se například od vojáků dozvím, že nemáme výstroj, nemáme boty, tak to opravdu hodlám řešit. Pro mě je na prvním místě výstroj vojáků. Je naprosto nemožné, aby měli maskáče jednou na pět let. Nastudovala jsem si všechny rozkazy, výnosy – vypadají skvěle. Budí dojem, že voják, když má něco ošoupaného, přijde a vymění si to. Ale ten sklad je prázdný. Nemáme věci. Byla jsem informována, že nemáme přilby. Dostávají se ke mně informace ohledně neprůstřelných vest. A co mám teď dělat? Asi si vezmu padesát vest a nechám je prostřílet. Pak uvidím, jestli jsou opravdu neprůstřelné, nebo nejsou.

* LN Opravdu to tak uděláte, nebo je to nadsázka?

Ne, ne, to není nadsázka. Víte, on mi tady každý lže, protože si myslí, že jsem nová ministryně a všemu uvěřím. Ale myslím si, že po několika úvodních poradách si to už nikdo nedovolí. Myslím si, že jsem opravdu taková vichřice v resortu. Pro mě je obrana enormní výzva, ale potřebuji funkční ministerstvo a generální štáb. Štáb není armáda, pro mě je to v uvozovkách jenom úřednictvo. A to by mělo pracovat v zájmu vojáků. Ne v zájmu toho, aby získávaly další frčky. Nebudu tím, kdo jmenuje každý půlrok nové generály do funkcí. Budu si to velmi intenzivně rozmýšlet. A už jenom z toho důvodu, jak se mi generální štáb představuje sám.

* LN Nedávno jste byla v Afghánistánu. Je pořád těžištěm našich misí? Kvůli obavám z vlivu Ruska je v popředí také působení mezinárodních sil v Pobaltí.

V Afghánistánu jsme velice dobře vnímáni našimi partnery, naše mise je potřebná. Působíme tam hned na několika místech. Co se týče Pobaltí, existuje dohoda na úrovni NATO, v jejímž rámci tam posíláme vojáky do výcviku. Nejsou to mise, kde bychom bojovali proti Rusům, to bych opravdu chtěla vyvrátit.


bottom of page