top of page

Projev při příležitosti předávání medaile za nasazení v Afghánistánu, Iráku, Kosovu, Kongu, Itálii a

Dámy a pánové, a především vojáci a vojákyně,

omlouvám se za prodlevu, ale vzhledem k tomu, že jsem měla tu čest být na několik dní v Afghánistánu, osobně jsem chtěla předat

medaili těm, které jsem tam již viděla. Omlouvám se všem za to, že jste museli vydržet trochu déle. Je mi ctí, že vás mohu zde v Praze přivítat po vašich mnohaměsíčních pobytech v zahraničních misích. Chtěla bych zmínit, že jako politik a velice čerstvá ministryně obrany podporuji zahraniční mise i operace jak v rámci OSN, tak v rámci Evropské unie i mise na úrovni bilaterální. Vy jste důkazy toho, jak praktické a vhodné pro naši zemi jsou. Stojíte před námi z devíti organizačních struktur ze šesti zemí. Je unikátní ocenit vás z tolika zahraničních misí. Dovolím si jmenovat každou vaši jednotku a každé jednotce poděkovat zvlášť.

Hlavním úkolem 22. jednotky leteckého poradního týmu byl výcvik, poradenství a výuka jak leteckého, tak pozemního personálu. Vím, že ke svým afghánským kolegům, a mnozí z vás jste mi to sdělovali osobně, jste byli velmi přísní, ale současně spravedliví. Jsem na vás pyšná, za to, co jste je naučili, a doufám, že ve vaší práci budou noví kolegové, noví vojáci v Afghánistánu pokračovat. Děkuji vám za to.

Příslušníci našeho šestého zastoupení na velitelství operace Resolute Support v Kábulu a Bagramu byli zařazeni do štábních struktur, kde reprezentovali naše velitelské schopnosti. Děkuji vám za to.

Pátá skupina příslušníků Armády České republiky v rámci mise EU Sophia je jednou z českých odpovědí na problém rostoucí migrace z afrického kontinentu do Evropy, konkrétně na italském území. Vaše skupina se podílela na plánování zdravotnické podpory. Byli jste za to velmi chváleni a opravdu všem děkuji.

Hlavním cílem operace Evropské unie Somalia je ochrana plavidel proplouvajících Adénským zálivem, kde naše šestnáctá skupina prováděla své úkoly výtečně a ke mně se dostává jen chvála. Děkuji vám.

Čtvrtá jednotka leteckého poradního týmu v Iráku plnila na základně Balád úkol cvičit a mentorovat příslušníky vzdušných sil Irácké republiky, především v provozování českých letounů L159. Tam jste si ověřili, že naše zkušenosti být schopen opravit letadlo, být schopen jim pomoci s výcvikem, je na místě. Děkuji vám za to.

Naše třináctá skupina příslušníků Armády České republiky, která působí na velitelství KFOR v kosovské Prištině, se velmi odpovědně podílela na vytváření podmínek pro pokračování mírového procesu. Vzhledem k tomu, že Česká republika jedním z prvních států, které do Kosova vůbec šly, počítám, že naši vojáci jsou tam přijati v podstatě jako na domovské půdě.

Cílem nasazení první výcvikové jednotky vojenské policie bylo podílet se na tvorbě programu a realizace výcviku příslušných iráckých bezpečnostních sil a irácké federální policie. Osvědčili jste se, děkuji vám za to.

Příslušníci misí Organizace spojených národů a to konkrétně na území Konga a Kosova, vy jste se uplatnili jako všestranní a uznávaní experti, kteří svými kontakty a odbornými i diplomatickými schopnostmi výrazně přispěli k zachování klidu a pořádku v místech obou působení. Děkuji vám za to.

Vojáci, vojákyně,

Jsem velmi hrdá na vaši práci v zahraničních misích a zahraničních operacích, není to jednoduché. Vaše práce je trumfem

týmové spolupráce. Chtěla bych poděkovat vám všem. Velitelům, ale samozřejmě i vojákům, kteří jste tam plnili ne vždy jednoduché úkoly. Vzhledem k tomu, že jsem na vlastní oči během dvou dnů v Afghánistánu okusila, co tam děláte a jaké to tam je, chci vám vyjádřit maximální podporu. Na začátku dubna se chystám do Iráku a za dva měsíce do Mali. Chci všechny naše mise postupně objíždět, abych byla schopna podporovat vás v rámci OSN, v rámci Evropské unie i na úrovni České republiky.

Prošli jste náročnou zkouškou. Každý z vás. Každý z vás jste si možná sáhli na dno, na své schopnosti, sáhli jste si na to, co vůbec dokážete. To jste si přivezli zpátky do naší země a já vás chci požádat o jednu věc. Pomáhejte ostatním vojákům, říkejte jim své zkušenosti, protože to tady potřebujeme. U mě máte podporu. Vítejte doma!

Kompletní galerie:


bottom of page