top of page

Projev ministryně obrany na pietním aktu u památníku štábního kapitána Václava Morávka u příležitost

(FOTO,VIDEO)

Vážená paní senátorko, dámy a pánové, vojáci,

Václav Morávek. Co si představíme pod jeho jménem? Odboj, boj za demokracii, nasazení života proti nacismu. Co dál? Hrdina. Hrdina mezi námi. Hrdina tehdy, hrdina nyní. Jsem ráda, že Česká republika dokázala ocenit úlohu pana Morávka v rámci tzv. Tří králů.

Pánové Mašín, Balabán a Morávek. Nezapomenutelní vojáci naší tehdejší československé armády. Těší mě, že existuje společnost pro

ochranu dědictví Václava Morávka a za to vám velmi děkuji, protože uchovat jedno jméno a s ním celou jeho historii, pro jeho rodinu, pro náš stát, ale i pro celou Evropu a pro všechny země, kde se nyní bojuje za svobodu, je velmi důležité.

Skláním se před tímto hrdinou, který před 76 lety padl v těchto místech při boji s nacisty, s gestapem. Václav Morávek si zaslouží náš respekt i z dalšího důvodu. Odbojová skupina Tří králů posílala informace tehdejší exilové československé vládě v Británii. Těmito informacemi, které byly nesmírně důležité, napomohli tomu, že události, které pro záchranu našeho státu následovaly po roce 1941, skutečně nastaly.

Vám všem chci poděkovat, že jste přišli. Není nás moc, ale jsme tady. Pomník je tady a připomíná nám boj za demokratický stát, ve kterém žijeme a budeme žít nadále. Doufám a věřím, že každý voják, který složil vojenskou přísahu stejně jako pánové Morávek, Mašín a Balabán, je ochoten naší zemi obětovat vše. Všem přítomným vojákům za to děkuji.

Čest památce Václava Morávka!

Karla Šlechtová

Kompletní galerie zde


bottom of page