top of page

Přepis vyjádření pro média k situaci v Sýrii, sobota 14.4.2018.

Chtěla bych ujistit všechny občany České republiky, že bezpečnost naší země není ohrožena. My jsme teď zasedli v užším

Karla Šlechtová, ministryně obrany České republiky

kruhu krizového štábu ministerstva obrany, kterého se zúčastnilo vedení Armády České republiky, vedení ministerstva obrany a samozřejmě vedení Vojenského zpravodajství. Ráda bych zde zmínila, že Česká republika je proti jakémukoliv použití chemických zbraní ve světě. To je první věc, za kterou stojíme, první věc, kterou samozřejmě budeme nadále vyhodnocovat. A samozřejmě i na dalších jednáních v rámci ministrů obrany, ale i Vojenského výboru NATO tuto otázku budeme debatovat.

Ráda bych také zmínila, že jsme prověřili bezpečnost našich vojáků na Golanech. Ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí jsme komunikovali i bezpečnost našich občanů na ambasádě v Damašku. Já osobně jsem ve spojení s paní velvyslankyní Filippi. Všichni jsou v pořádku, jak naši vojáci, tak čeští civilisté na ambasádě. Musím zde říci, že vojenský útok, který proběhl dnes v noci ze strany USA, Velké Británie a Francie, byl vojenským útokem jako odveta za použití chemických zbraní ze strany a v rámci státu Sýrie. Musím také sdělit, že jak jsme informováni, cílem tohoto útoku není změna režimu v této zemi, ale čistě odveta za použití chemických zbraní.

Já osobně a ministerstvo obrany s našimi všemi bezpečnostními složkami očekáváme, že tuto situaci budeme nadále monitorovat a budeme sledovat aktivity všech zapojených států. Na pondělí je svolán Vojenský výbor NATO, kterého se budou účastnit zástupci Armády České republiky. A samozřejmě tam budeme debatovat konkrétní věci, které v tuto chvíli nejsou ke komentáři.

Jedna otázka prosím.

Z. ČERNÁ, ČT: Paní ministryně, tak tedy ta bezpečnost co se týká ambasády, tedy české ambasády v Damašku. Komunikujete nějak i s americkou stranou, protože je všeobecně známé, že tato naše ambasáda je i spojkou s našimi spojenci.

MO K. Šlechtová: Ano, komunikujeme. Že k tomu vojenskému útoku došlo dneska, to je fakt. Nicméně, za poslední dny v podstatě 24 hodin každý den jsme jako ministerstvo obrany s našimi všemi složkami tuto věc monitorovali, získávali informace jak po zpravodajské linii, tak samozřejmě také po té vojenské linii, tak samozřejmě po linii na mé úrovni, na úrovni ministerské, takže tady mohu komunikovat to, že jsme v kontaktu se všemi našimi, na jistých úrovních, spojenci a tady mohu vyjádřit to, že naše ambasáda je v pořádku včetně našich vojáků na Golanech.

P. KAISER, Prima: Paní ministryně, opravdu poslední otázka. Byli jsme předem, jako členská země NATO, informováni o tom útoku nebo jsme se ho dozvěděli v době toho útoku.

MO K. Šlechtová: Já toto nebudu komentovat. Děkuji.


bottom of page