top of page

Projev na slavnostním nástupu příslušníků Armády ČR a Policie ČR po návratu ze zahraničních operací


(FOTOGALERIE)

Vážené vojačky, vážení vojáci, vážení ústavní činitelé, pánové generálové, pane starosto a především vážení rodilí příslušníci, kamarádi, přátelé a všichni, kdo jste vojačky a vojáky na zahraničních misích podporovali,

všichni, co tu stojíte, jste byli první vojáci, kteří i mě naučili spoustu věcí a já vám to nikdy nezapomenu. Jestli si vzpomínáte, dala jsem vám jeden slib a ten jsem právě splnila. Všem jsem medaili předala osobně. Proto jsme tu tak dlouho. Plním sliby a jsem šťastná, že vás zde mohu znovu vidět. Mnozí z vás vypadají úplně jinak, než si pamatuji z Afghánistánu. Některé bych nejspíš ani nepoznala, protože dodrželi sázku a oholili se.

Vážené vojačky, vážení vojáci,

děkuji, že jste sloužili na Bagramu. Úkoly nebyly lehké. Vyprávěli jste mi, jakým způsobem a co děláte. Jak učíte Afghánce obranu a samotné velení, že někteří ani nepřijdou, když fouká vítr, takže jste je museli naučit řádu a důraznosti. Chtěla bych vám za to poděkovat. Všem z vás! I logistikům, finančníkům, všem, kteří jste tam byli. Většina z vás byla z jindřichohradecké jednotky a jsem ráda, že k nám dnes zavítal i pan starosta Jindřichova Hradce. Plnili jste náročné úkoly a já vám za to děkuji.

Chtěla bych poděkovat vám, vojenským policistům, za to, že chráníte náš zastupitelský úřad v Afghánistánu. Odvádíte opravdu skvělou a zároveň těžkou práci. Převáželi jste i mě během návštěvy a mohla jsem tak vidět, že vaše profesionalita je na vysoké úrovni. Každý den projíždíte městem, všichni procházíte různými zkouškami. Děkuji vám!

Je mi velkou ctí a mám obrovskou radost, že jsme v tento vzácný den spojili vojáky a policisty a můžeme společně přivítat i policisty z Iráku a Ukrajiny, kteří jste tam sloužili. Vím, že jeden z vašich kolegů policistů byl zraněn a jsem ráda, že bude v pořádku. Vyřiďte mu prosím mé pozdravy. A prosím, služte naší vlasti dál ve svých úkolech, které máte.

Na závěr chci zmínit několik osobních věcí. Vlastně celý můj projev je velmi osobní, protože vy jste byli první vojáci na první misi, kterou jsem navštívila. Všichni jste se o mě starali, vysvětlovali jste mi veškeré věci a opravdu mně to nesmírně pomohlo k tomu, abych v nové pozici ministryně obrany pochopila význam zahraničních misí. Význam nejen pro politiky, ale pro vás. Při předávání medailí jsem se každého z vás ptala, jestli máte zájem o další mise. Kromě jednoho vojáka, který mi řekl, že to závisí na manželce, jste všichni řekli ano. Řekli jste, že máte zájem, protože se tam učíte a získané know how přinášíte zpět do naší země. Jsem velmi ráda, že všichni máte o další mise zájem.

Vzhledem k tomu, že mise schvaluje Parlament České republiky, budu za vás bojovat. Budu bojovat za to, abyste měli další možnosti rotovat nebo se dostat do dalších misí. Podotýkám pouze, že všechny naše mise jsou mírové.

Motivace, inspirace, mnoho slov, mnoho zkušeností, chybějící rodina, chybějící přátelé. To vše jste všichni zažívali v Afghánistánu, v Kábulu a Bagramu. Věřte mi, že já osobně si toho velice vážím. Neopomíjím vojáky a policisty z Iráku a Ukrajiny, vám také děkuji!

Každý voják, každý policista, skládá přísahu. Teď budu mluvit pouze k vojákům, protože jsem za vás odpovědná. Každý voják skládá vojenskou přísahu, a jakmile dojde k porušení tohoto slibu, věřte mi, že žádné přestupky nebudou z mé strany tolerovány. Takové případy budu řešit na všech úrovních. Tím vám dávám své slovo, že ve mně máte oporu, ať už se to týká čehokoliv.

Vítejte doma!

Karla Šlechtová

Národní památník na Vítkově, 27. dubna 2017


bottom of page