top of page

Vystoupení na tiskové konferenci při bilancování v roli ministryně obrany ČR

Dobrý den,

po téměř 200 dnech už nebudu ministryní obrany. Považovala jsem za vhodné vás pozvat ke své krátké bilanci. Vzhledem k tomu, že o svém odchodu, respektive nenavržení do nové vlády vím teprve od pátečního rána po mé schůzce s panem Babišem. Jak jistě víte, na toto ministerstvo jsem nastoupila se zkušenostmi o veřejných zakázkách, protože toto ministerstvo má pověst dost tragickou ohledně zadávání veřejných zakázek a po mnoha měsících tady se tomu opravdu nedivím. Byla jsem připravená na ledacos, protože i na Ministerstvu pro místní rozvoj jsme prožívali takové zvláštní chvíle ohledně veřejných zakázek, ale to, co jsem zažila zde, je velmi tristní. Pro mě to bylo opravdu velké překvapení.

Vojáci si sami kupovali ponožky, kupovali si sami maskáče, neměli žádné balistické vesty, vedla a stále se vede válka mezi tajnými službami.

Jako specialistka na zakázky nebo alespoň s určitou znalostí z minulé pozice na ministryně pro místní rozvoj jsem neustále narážela na netransparentnost. Mnoho věcí se tady zadávalo dost zvláštním způsobem, že to téměř nikdo nevěděl. Sami víte, že jsou tu kauzy, kde se dělají marketingové průzkumy a nakonec z toho nic není, akorát si naštveme spoustu zahraničních partnerů proti nám, proti České republice. Ne proti Ministerstvu obrany, ale proti České republice a to já osobně považuji za velice ostudné.

Za půl roku jsem postupně vyčistila spoustu věcí v rámci veřejného zadávání. Nastavila jsem nové akviziční procesy a nový ministr obrany bude muset spoustu věcí pouze dotáhnout. Doufám, že mu to nebude trvat, protože mnoho věcí je opravdu připravených. Za mého období 195 dnů jsme podepsali 5 tisíc smluv, což je opravdu velké množství. Pustila jsem se do schválení zhruba 30 strategických investic v řádu 13 – 15 miliard korun a v tuto chvíli se rozjíždí velká zadávací dokumentace na BVP za 53 miliard korun.

Co se týká mého nástupu, jasně jsem deklarovala jednu věc. Kandidovala jsem za hnutí, které vzniklo jako protikorupční. Hnutí, které vzniklo z důvodu nespokojenosti občanů a hnutí, které chtělo zavést transparentnost na všech úrovních řízení státní a územní veřejné správy. Vzhledem k tomu, že právě toto je problém ministerstva obrany, tedy netransparentnost, klientelismus a klientelistické sítě, které sahají hodně vysoko a hodně nízko a je v nich zapojeno mnoho zaměstnanců ministerstva obrany, spoustu společností a spoustu politiků, dala jsem si za cíl tyto pavučiny přetrhávat a dařilo se mi to. Dařilo se mi to hodně, a také proto začal takový mediální lynč, takový „malý drobný“ mediální lynč. Určitě víte, že když se někdo někomu nehodí, tak následně končí. Dnes před vámi stojím jako ministryně obrany v demisi, která nebude dál jmenovaná. V nové vládě nebudu, abych nemohla pokračovat v přetrhávání klientelistických pavučin. Těch je tu takové množství, že si to nikdo z vás nedovede představit. A nějaká témata, která jste vy novináři vytahovali za poslední měsíce proti tomu, co jsem tu řešila každý den 16 - 18 hodin denně, byla tak minoritní a tak směšná, že jste byli směšní i vy.

Doufám, že časem pro vojáky už výstroj nebude problém a jednou se naplní výstrojní sklady, které jako Armáda České republiky máme tři a budou naplněny natolik, že v nich bude všechno, co vojáci potřebují. Za mého působení jsme podepsali nákup bot. Vy novináři jste se mi smáli, že vojáci nemají boty. No, k čemu by nám byl voják, který nemá boty. Zamyslel jste se nad tím někdo? Takže máme goretexové boty, máme zimní a máme polní obuv. Máme podepsanou smlouvu na přilby, máme podepsané smlouvy na balistickou ochranu, máme podepsané smlouvy na noktovizory. Byla jsem tady šest měsíců a spousta smluv, která tady visela, byla za mě dokončena a urychleně podepsána. Ne ale urychleně za každou cenu, protože byste to byli vy, novináři, kteří byste mě kritizovali za to, že jsem naopak postupovala netransparentně, ale pouze rychle. Tomu jsem se chtěla vyhnout, takže jsme zadávali vše transparentně, v pořádku, v souladu se zákony naší země a samozřejmě v souladu i s evropskými směrnicemi.

Dále bych ráda zmínila, že i přes spoustu práce, která tu na Ministerstvu obrany je a stále běží, protože je tu hodně schopných lidí, kteří se jí zabývají, ať už je to spolupráce s NATO nebo Evropskou unií, komunikace s našimi partnery, se stáními podniky apod., jsou tu dvě zakázky, na které jste si vy, novináři trochu zasedli a všichni se domníváte, jak jim strašně rozumíte.

Jedná se o radary a vrtulníky. Co se týká radarů, rozhodnuto o tom, kdo vyhrál zakázku, bylo 1. prosince 2016. Rok před mým nástupem. Myslím, že nikdo z vás a teď hovořím také k politikům, kdyby šel do funkce ministra obrany, by se asi nepřestal divit, kdyby sem nastoupil a zakázka nebyla rok poté ještě podepsána. S velkou pokorou říkám, že rozumím tomu, proč pan Stropnický tuto zakázku nechtěl podepsat. Pochyby o ní má Vojenské zpravodajství, ministerská inspekce zprávu Vojenského zpravodajství do detailů překonala a v tuto chvíli to celé vyšetřuje Vojenská policie. Dochází tam možná, možná k určitým částem trestných činů. Až to Vojenská policie pod dozorem Vrchního státního zastupitelství dořeší, jistě všichni uslyší z úst nového ministra obrany, jak to bude vyřešeno. Jde o velký problém, stávající radary máme 15 let po životnosti, opravdu je musíme nakoupit. Několik let se vybíralo, od koho je koupíme a nakonec je z toho paskvil. Opravdu mě velmi mrzí, v jakém stavu to je. Byla jsem připravená zakázku dokončit a vím dokonce jak, ale teď už to bude mít v rukou další ministr.

Co se týká vrtulníků, kolem toho bylo mnoho dezinformací, jestli to byl nebo nebyl marketingový průzkum. Toto první kopie výsledku hodnocení marketingového průzkumu na pořízení víceúčelových vrtulníků Armády České republiky. Tuto věc jsem obdržela 21. ledna 2018 a tady vidíte důkaz toho, že se jednalo o marketingový průzkum. Ať už k tomu říká kdo chce a co chce, toto dostala do rukou ministryně obrany do rukou a je tam napsáno, že armáda nechce ani jeden. Ani americký vrtulník, ani italský vrtulník. Zadala jsem, že ukončíme tento marketingový průzkum, kde jsme si opět udělali mezinárodní ostudu a zadáme opravdu již formou veřejné zakázky na výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek jejich pořízení. V tuto chvíli je zpracovaná zadávací dokumentace a nový ministr obrany to bude muset dokončit. Osobně věřím, že to nebude tak dlouho trvat, protože už je to rozjeté tak, že po tom „slavném“ marketingovém průzkum, kde jste právě viděli jeho výstupy, to bude zadáno tak, aby armáda dostala své potřebné vrtulníky, o kterých sama rozhodla, že chce, aby byly víceúčelové.

Nemohu zde nezmínit posílení personální stability Armády České republiky, ale i ministerstva obrany. V tuto chvíli máme zhruba šest tisíc přihlášek od mužů či žen, kteří se chtějí stát vojáky z povolání. Za tento rok jsme přijali už přes tisíc vojáků a vojákyň a do aktivních záloh se nám hlásí zhruba 1 200 lidí jen za letošní půlrok. To je velmi dobré číslo a jsem s tím naprosto spokojená.

195 dní ve funkci ministryně obrany České republiky mě hodně naučilo, poučilo a ukázalo mi, jak je řízen náš stát. Jakým způsobem se věci

domlouvají, jakým způsobem se má vést transparentnost, protikorupční jednání a další věci. Jsem velmi ráda, že jsem to všechno na ministerstvu obrany začala a doufám, že v tom nástupce bude pokračovat. To už bude čistě na něm. Bude-li mít zájem, velmi ráda mu pomohu, když se zeptá.

Ráda bych ještě zmínila, že mé protikorupční tažení na Ministerstvu obrany vadilo hodně lidem, hodně společnostem, hodně politikům a tady vidíte, jak končí ten, kdo se snaží prosadit to, za co kandidoval v rámci hnutí ANO. Tedy boj proti korupci, transparentnost a vyčistění nekalých praktik, které se dějí na Ministerstvu obrany.

Česká republika má velmi schopné vojáky. My máme velmi dobré vojsko. Nemáme jich mnoho, proto pořád navyšujeme. A když navyšujeme počty vojáků, potřebujeme objekty a budovy, které nemáme, protože se jich Ministerstvo obrany před mnoha lety vzdalo. Zadala jsem před několika měsíci, že skupujeme vše zpět, otevíráme další kasárna, třeba v Rakovníku a na území celé země budeme otvírat další rekrutační střediska a budeme šířit vojenské vzdělání pro děti. Nenazývám to brannou výchovou, jedná se o civilní přípravu obyvatel k obraně státu. Opravdu by to mělo být zavedeno coby povinný předmět v rámci vzdělávacích programů.

Z pozice poslankyně Parlamentu České republiky, která je na 25. místě v počtu preferenčních hlasů (mám jich 7 106), budu nadále monitorovat kroky ministerstva obrany v boji proti korupci, nekalým praktikám a dalším trháním pavučin, kterých jsem tu přetrhala hodně. Budu hlídat i veškeré audity, které jsem zde rozjela a kam jsem poslala svou inspekci. Věřte mi, že nic nenechám ležet. Ministerstvo obrany je resort, který otvírá vztah našeho státu vůči zahraničním partnerům a možná není mnoho lidí, kteří si to vůbec uvědomují.

Na závěr chci poděkovat vojákům a zaměstnancům Ministerstva obrany a všem, kteří za mnou stáli. Za ten půlrok jsme si na sebe zvykli. I když první měsíce vy novináři jste řešili, že jsem žena a je tady šovinismus. Ale on tady nebyl, oni mě brali. Našli jsme si společnou komunikaci s lidmi na Ministerstvu obrany, kteří se teď snaží jít a pokračovat v mém protikorupčním tažení, které jsem zde nastavila. Bohužel už to nedokončím, ale věřím, že nový ministr to určitě rád převezme.

Děkuji vám.

Karla Šlechtová, 26. června 2018, Ministerstvo obrany České republiky


bottom of page